Nu har vi tränat på ett tag och det är bra uppslutning på träningarna. Det är kul att se energin i laget. Vi tränar fortsättningsvis på grus några veckor till och så länge vi gör det gäller måndag och onsdag som träningsdagar, tiden är 18.30-20.00.
När vi går över på gräs så kommer det att bli tisdag och torsdag och vi tränar då kl. 17.45-19.15 på A-plan. Vi meddelar när det är dags att gå över till gräs.
Vi försöker hålla kalendern uppdaterad med träningar och annat som händer. Gå in på kalendern här på hemsidan (menyn till vänster) och välj prenumerera och få in den i din smartphone.
Vi får i nuläget inte spela några matcher och därfär kommer vi nu på lördag lägga in en extra träning där vi delar upp oss och spelar mot varandra. Vi startar kl. 10.45 och räknar med att vara klara kl. 12.15. Vi kommer att skicka ut kallelse så vi vet hur många som kommer.
Vi kommer från och med nästa vecka skicka ut kallelse även till träningar. Det för att lättare kunna planera och veta hur många som kommer. Svara senast två timmar innan träningen. Ett tips är att svara direkt att man kommer och skulle man bli sjuk eller får annat förhinder går man in och ändrar det då.
Om ni vill att ert barn ska få kallelsen och svara själv, uppdaterar gärna deras mailadresser i sportadmin eller skicka det till mattias.stromberg@sodra.com så lägger jag in det. Har ni inte laddat ner appen så är det också ett bra tips - Sportadmin medlem.
Det här kom från Smålands Fotbollsförbund igår.
I nuläget har vi restriktioner som avråder matchspel fram till 18 april. Vi hoppas kunna ge er mer information senast 15 april kring eventuella ändringar och kommer kommunicera ut det på vår hemsida. Vi har planerat för en ”vanlig” säsong med fulla serier och ni ska tidsätta era matcher utifrån det, naturligtvis kan ändringar ske framöver gällande planerade omgångar och då informerar vi om det. Seriestart 8-9 maj.
Hör av er om det är något ni undrar över.
//Ledarna